Kadın Masalları

​​2017’den bu yana Yenimahalle’li çocuklar oluşan Çekirdek Kumpanya 2023 bahar dönemi boyunca son prodüksiyonları “Kadın Masalları” oyununu tiyatro atölyesi gönüllülerinin desteğiyle çalıştılar. Bir süredir dar vakitlerde, binbir emek ve özveriyle son oyunlarına çalışıyorlardı. Son derken üçüncü oyunumuz demek istiyoruz. Sahne tozunu yuttular bir kere, bu oyunun başka oyunlara bir hazırlık olup olmayacağını şimdiden bilemiyoruz.

Bu kez Sevilay Saral’ın kaleme aldığı “Kadın Masalları” oyununu çalıştık. Bugüne kadar dinledikleri masalları toplumsal cinsiyet eşitliği şiarıyla yerinden yorumlamasıydı. Artık genç kadınlar ve genç erkekler olduklarından toplumsal cinsiyet sorunlarını onların kendi deneyimleri üzerinden tartıştık. Bu çalışmaları yaparken hayatlarının bundan sonraki adımlarında cinsiyet ayrımcılığının hep farkında olmalarını  ve alışılmış düzenin değişmesi konusundaki mücadeleye devam etmelerini umuyoruz. 

“Kadın Masalları” oyununu da tüm heyecanlarıyla , 4 Haziran Pazar günü Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonunda ilk sergilemesini yaptı ve daha sonra da 11 Haziran’da Sanat Fabrikası’nda Ayvalık seyircisiyle buluştu.