Maraton 2023

Kamera 3-2-1, Koşu Başlasın: Boğaziçililer Cüneyt Cebenoyan anısına koşuyor

Boğaziçi Ayvalık Okulları gönüllüleri olarak, 25-27 Ağustos tarihleri arasında, 2019’da kaybettiğimiz Boğaziçili gazeteci ve sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan’ın inatçı ve eğlenceli kişiliğinin anısına Çanakkale’den Ayvalık’a 220 km’lik bağış koşusu düzenliyoruz ve böylece koşu ışığıyla sinemanın selamını çocuklara iletiyoruz.

Cüneyt Cebenoyan, çocuklarla bir araya gelip sinema ve filmler üzerine konuşmaktan büyük zevk alırdı. Bütün Çocuklar Bizim Derneği (BÇBD) de Cüneyt’in bu tutkusunu devam ettirmek ve çocukları sinemayla buluşturabilmek için Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları’nı başlattı. Bu buluşmaların devam edebilmesi hayaline ortak olan Boğaziçi Ayvalık Okulları, Cüneyt’in şefkatini çocuklara ulaştırmak için Cüneyt gibi boyun eğmez, inatçı ve dirençli bir şekilde Çanakkale’den Ayvalık’a koşacak.

Bünyesinde çocuklara kalplerini adamış Boğaziçi Üniversitesi mezunları, akademisyenleri ve öğrencilerini barındıran Ayvalık Okulları ve BÇBD, ekonomik nedenlerden ötürü eğitime ve sosyal etkinliklere erişimi kısıtlı çocukların yaşamlarına bilim, sanat ve sporla destek olmak için 2015 yılından beri çalışmalarına devam ediyor. 2023 Mart ayından itibaren bir araya gelen Ayvalık Okulları ve BÇBD, Cüneyt’in sinema tutkusunu depremden etkilenen çocuklara ulaştırıyor ve devam ettirmek için birlikte çalışıyor.

“Kamera 3-2-1, Koşu Başlasın: Boğaziçililer Cüneyt Cebenoyan anısına koşuyor” maratonuyla toplanacak bağışlarla çocukları Cüneyt Cebenoyan’ın sinema anlayışı ile buluşturmaya hem Ayvalık’ta hem de unutulmaması gereken deprem bölgesinde devam edecekler.

Cüneyt Cebenoyan kimdir?

Öncelikle sevgilisi Ayşegül’ün tanımladığı gibi boyun eğmez, inatçı ve dirençli, kızı Elif’in sözleriyle, komikliği ve sefkatiyle onu hayatta en çok güldüren insandı; onu “acısıyla değil kahkahalarıyla” anıyoruz.

Cüneyt, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun, üniversite hayatında zamanının büyük bir kısmını Boğaziçi Sinema Kulübünde geçirmiş, sonrasında gazeteci, sinema eleştirmeni, müzik yazarı, arada bir sinema oyuncusu, vicdan sahibi, eğlenceli bir insandı.

Cüneyt Cebenoyan, 3 Ağustos 2019’da bir trafik kazasında hayatını kaybetmeden birkaç hafta önce, BÇBD’nin düzenlediği yaz okulunda “Shrek” filminin gösteriminin ardından çocuklarla film hakkında sohbet etmiş, sonunda da kahkahalarla çocuklarla birlikte dans etmişti.

*Kampanya görsellerini hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi mezunumuz Özlem Salt’a çok teşekkür ederiz.